Srdce, nejdůležitější orgán v lidském těle, lze udržet v dobré kondici především pohybem. Ale stejně tak je potřeba udržovat zdravý životní styl. Ve kterém budeme pečlivě vybírat nejen vhodné potraviny, ale i dostatek tekutin má na naše zdraví velký vliv. Navíc každé lidské srdce ocení, pokud jej nezatěžujeme zlozvyky. Jako je například kouření. Či neúměrná konzumace alkoholických nápojů. Ale k poškození dochází i při nadměrném solení připraveného pokrmu. A stejně tak i každodenním pojídáním cukrovinek a dalších sladkých dobrot. A protože každé srdce má své limity, je dobré si podle nich vybrat i vhodné sportovní aktivity.
Je samozřejmé, že sporty, které člověk provozuje ve dvaceti letech se během času proměňují. Jenom málokterý sport vydrží až do stáří. V mladém věku si hlavně muži posilují především klouby a svaly. A vyváženosti nevěnují tolik pozornosti. I ženy si často nakládají na své těla více než je prospěšné. Až v průběhu let zjišťují, že to nejlepší, co mohou pro svoje zdraví udělat, je vyvážit fyzickou aktivitu tak, aby byla prospěšná jak pohybovému aparátu, tak i srdci. Intervalový trénink je přesně to, co je potřeba. Jeho účinnost lze pozorovat jak při udržování tělesné hmotnosti tak při zpomalování srdeční frekvence a udržování dobré kondice cév.
Zapojit při sportu rovnoměrně všechny svaly je pro srdce nejprospěšnější. Protože čím více jich při pohybu je zapojeno, tím důkladněji musí i srdce spolupracovat. Čímž se zároveň i posiluje. Důležité je, aby nebyla přetěžována žádná část těla. Chůze s holemi, plavání, běžecké lyžování, pilates či veslování. To všechno jsou ideální sporty pro zdravé srdce. Silná zátěž, kdy se nadměrně zvyšuje hladina adrenalinu, je i pro něj velkou zkouškou. Když už si vyberete sprintování, posilování, extrémní cyklistiku či běh v náročném terénu, nikdy se nezapomeňte rozcvičit. Protože jenom tak připravíte své srdce na rychlejší tok krve a zabráníte jeho zbytečnému zatížení.